بال تناسب اندام گوشی هوشمند نوجوانان تابستانی

بال: تناسب اندام گوشی هوشمند نوجوانان تابستانی کودکان بیماری کودکانه ثروتمند مدرسه دیابت

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

درحالی اعلام فرار ۳۰ میلیارد دلار سرمایه در ماه های نهایی سال ۹۶ از زبان محمدرضا پورابراهیمی، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه های مختلفی بازتاب داده شد که ای

مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

عبارات مهم : سیاست

درحالی اعلام فرار ۳۰ میلیارد دلار سرمایه در ماه های نهایی سال ۹۶ از زبان محمدرضا پورابراهیمی، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه های مختلفی بازتاب داده شد که این گفته گواه این مطلب بود که روند فرار سرمایه از کشور بیش از گذشته شدت یافتن شده است هست. به دنبال ادامه التهابات ارزی در کشور، دولت سیاست تازه ارزی مبنی بر یکسان سازی ارز را در ماه فروردین اتخاذ کرد که کارشناسان یکی از آثار مثبت آن را کنترل خروج سرمایه از کشور اعلام کردند.

مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

صاحب نظران اقتصادی آینده نگری ناپذیر بودن بخش های متفاوت اقتصاد را یکی از دلایل فرار سرمایه از کشور می دانند و معتقدند این پدیده آثار مختلفی چون فقیرتر شدن، کم کردن تولید کالاها و خدمات و درنتیجه گرانی، کم شدن قیمت رشد اقتصادی و زیاد کردن قیمت بیکاری و … را جهت کشور به دنبال خواهد داشت. طی سال های اخیر امارات متحده عربی، ترکیه، کشورهای آسیای میانه چون آذربایجان، ارمنستان یا گرجستان از جمله مقاصد جالب جهت جذب سرمایه ایرانیان بوده اند.

براساس اطلاعات منتشر شده، در سال 1392 خالص حساب سرمایه منفی 3/9 میلیارد دلار بوده هست. منفی بودن حساب خالص سرمایه نشان از آن دارد که خروج سرمایه زیاد از ورود سرمایه به کشور بوده هست. اوضاع حساب سرمایه در سال 1393 بهتر شده است است و خالص این حساب در این سال به 5/0میلیارد دلار زیاد کردن یافته است.

درحالی اعلام فرار ۳۰ میلیارد دلار سرمایه در ماه های نهایی سال ۹۶ از زبان محمدرضا پورابراهیمی، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه های مختلفی بازتاب داده شد که ای

در سال 1394 دوباره خالص حساب سرمایه به فاز منفی وارد شده است و به منفی 5/2 میلیارد دلار رسیده هست. در سال 95 نیز این حساب به منفی 3/18تنزل یافت و این نشان می دهد که در سال 95خروج سرمایه از کشور از ورود سرمایه به کشور به شدت پیشی گرفته هست. همچنین سال گذشته، صندوق بین المللی پول در گزارشی میزان خروج سرمایه کشور عزیزمان ایران در سال 96 را حدود 27 میلیارد دلار اعلام کرد. خروج سرمایه زمانی اتفاق می افتد که فعالان اقتصادی ارز ناشی از فعالیت تجاری خود را به کشور وارد نکرده باشند، به عنوان مثال اگر بعد از صادرات، صادرکننده ارز حاصل از فروش محصول خود را در داخل کشور به ریال تبدیل نکرده باشد، این فرایند شکل می گیرد.

سیاست تازه ارزی جهت مدیریت فرار سرمایه

کارشناسان خروج سرمایه را یک پدیده اقتصادی- اجتماعی می دانند و دلایل مختلفی را جهت بروز آن ذکر می کنند، غیرقابل آینده نگری بودن اوضاع سیاسی و اقتصادی، خلأهای موجود در سیاست عمومی کشور جهت حمایت از سرمایه و … از جمله مهمترین دلایل این مساله است.

همچنین موانع کسب وکار و دشواری فعالیت های اقتصادی، ریسک بالای سرمایه گذاری، میل به به زندگی در خارج از کشور و اخذ اقامت در کشورهای خارجی این مهم را در کشور شدت یافتن می کند. خروج سرمایه با نشانه سرمایه گذاری و خرید دارایی در خارج از کشور مثل خرید مسکن، سرمایه گذاری در قالب احداث شرکت یا خرید دارایی مالی نظیر (اوراق بهادار، سپرده بانکی یا رمز ارزها) نیز اتفاق می افتد. نوسانات اخیر ارزی که از ماه های نهایی سال گذشته اوج گرفت، باعث شدت یافتن روند خروج سرمایه از کشور شد که در همین باره، مدیر اتاق پایتخت کشور عزیزمان ایران در 24 بهمن سال گذشته، گفت: ای کاش تجربه چندین ساله بعد از انقلاب را که مرتب تکرار شده است هست، درست می گرفتیم و به این عمل می کردیم که نوسانات پیش نیاید، ولی امیدواریم بانک مرکزی تدابیری را بیاندیشد که این نوسانات به حداقل برسد؛ ولی قیمت هایی که در بازار هست، ارز مبادله ای است که در نهایت سه نوع ارز دیگر شرکتی، اسکناس و حواله هست؛ به این معنا که ارز شرکتی جهت واردات است و در نهایت اسکناس و حواله هست؛ این در حالی است که قیمت حواله بالاتر از شرکتی جهت گشایش اعتبار و اسکناس است که این امر دلواپس کننده شده است است که حکایت از خروج سرمایه از کشور است.

مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

او از دولت درخواست کرد که به این عنوان توجه شود، چراکه اگر قیمت ارز واقعی نباشد، خروج سرمایه از کشور صورت می گیرد. به دنبال التهابات ارزی، دولت با نشانه آرام کردن اوضاع سیاست تازه ارزی خودش را مبنی بر یکسان سازی قیمت ارز در پیش گرفت که کارشناسان یکی از آثار مثبت آن را کنترل خروج سرمایه از کشور اعلام کردند. یک استاد دانشگاه در همین باره، به مهر گفت: «یکی از پیامدهای خوب سیاست تازه ارزی دولت، کنترل خروج سرمایه از کشور است که با اجرای درست و صحیح تمامی ارکان و اجزای این طرح، دیگر ارزی جهت خروج و یا فرار سرمایه از کشور وجود نخواهد داشت.» رضا غلامی افزود: «این بدان معناست که با فرض ثبات منابع ارزی، مصارف ارزی کم کردن یافته و ذخایر ارزی کشور زیاد کردن می یابد که دولت می تواند با استفاده از این ذخایر، مدیریت بازار را آسانتر اجرا و نوسانات احتمالی بازار ارز در آینده را با اطمینان بیشتری کنترل کند.»

دلایل فرار سرمایه

درحالی اعلام فرار ۳۰ میلیارد دلار سرمایه در ماه های نهایی سال ۹۶ از زبان محمدرضا پورابراهیمی، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس در رسانه های مختلفی بازتاب داده شد که ای

یک کارشناس اقتصادی راجع به دلایل شدت یافتن فرار سرمایه از کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با «آرمان» می گوید: معمولا در اقتصادهایی که غیرقابل آینده نگری هستند، فرار سرمایه هم انجام می گیرد، به عبارتی راحت تر، هنگامی که که اوضاع مسکن، تولید، صنعت یا حتی محصولات کشاورزی به گونه ای باشد که نتوان آینده نگری کرد که فرآیند آن به طور مشخص و عرضه و تقاضا طی چهار- پنج سال آینده به چه شکلی است و به آن پرداخت، دراینجاست که سرمایه به جایی می رود که آینده نگری پذیر باشد. هادی حق شناس می افزاید: اصولا کسانی که دارای سرمایه هستند ضمن اینکه به دنبال زیاد کردن سرمایه و سود اند، به دنبال حفظ سرمایه خودشان هم هستند، یعنی میل به دارند که حتی نسبت به سال گذشته سرمایه و در کنار آن دارایی آنها زیاد کردن پیدا کند، ولی اگر به هر دلیلی مجموعه پارامترها و شاخص های اقتصادی منتج به این شود که سرمایه گذاری قابل برآورد نباشد، طبیعتا فرار سرمایه انجام می گیرد.

آثار خروج سرمایه از کشور

این کارشناس اقتصادی درمورد عوارض خروج سرمایه جهت کشور نیز می گوید: پیامدهای ناشی از خروج سرمایه بسیار زیاد هست. یکی اینکه اگر کشوری جای اینکه جذب سرمایه داشته باشد، فرار سرمایه داشته باشد، یعنی انباشت سرمایه و دارایی در آن کشور کم می شود و هنگامی که که سرمایه گذاری انجام نگیرد؛ ما شاهد زیاد کردن قیمت رشد اقتصادی نخواهیم بود، نه تنها این اتفاق می افتد؛ بلکه چون هر سال نسبت به سال گذشته ما شاهد استهلاک سرمایه هستیم، اگر حداقل به اندازه این استهلاک سرمایه، سرمایه گذاری صورت نگیرد، کشور در بلندمدت دچار فقر می شود.

مقصد خروج سرمايه ايرانيان کجاست؟

حق شناس ادامه می دهد: از جمله عوارض دیگر خروج سرمایه از کشور این است که هنگامی که سرمایه گذاری انجام نمی شود یعنی رشد اقتصادی اوج نمی رود و درنتیجه رشد بیکاری زیاد کردن پیدا می کند. او می افزاید: همچنین هنگامی که سرمایه گذاری کم شود؛ یعنی ما با زیاد کردن تولید کالا و خدمات مواجه نیستیم و با گرانی مواجه خواهیم شد. یکی از مشکلاتی که امروز اقتصاد کشور عزیزمان ایران با آن مواجه هست، دقیقا همین مسئله است که ما رشد اقتصادی بلندمدتمان عددی حدود چهار هست، درصورتی که ظرفیت اقتصاد کشورمان خیلی زیاد از این عدد است و به همین علت به طور مرتب خط فقر زیاد کردن می یابد. این کارشناس اقتصادی تاکید می کند: فرار سرمایه و کم کردن سرمایه گذاری در کشور هم منجر به این می شود که کشور فقیرتر شود و هم آثار پایین بودن رشد اقتصادی منجر به زیاد کردن بیکاری می شود و البته آثار متعدد و فراوان دیگری هم می توان جهت آن نام برد.

مقاصد جذب سرمایه ایرانیان

حق شناس درمورد مقاصد جالب سرمایه ایرانیان نیز به «آرمان» می گوید: مقاصد سرمایه گذاری عمدتا جایی است که دسترسی بیشتری به آن باشد. جهت مثال امروز کشور امارات متحده عربی به دست ایرانیان آباد شده است است یا در بخشی از ترکیه نیز همین اتفاق افتاده هست. او ادامه می دهد: طبیعی است که ایرانیان کوتاه ترین مسافت را جهت خودشان گزینش کنند که به همین علت کشورهای آسیای میانه مثل گرجستان، ارمنستان یا آذربایجان مورد استقبال قرار گرفته اند. البته بخشی از ایرانیان در کشورهای اروپایی و آمریکایی سرمایه گذاری های فراوانی انجام داده اند.

آرمان

واژه های کلیدی: سیاست | اقتصادی | ایرانیان | سال آینده | سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz